Büyükbaş Hayvan Çiftliğine Devlet Desteği

Büyükbaş Hayvan Çiftliğine Devlet Desteği
28 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 159 kez okundu.

Büyükbaş Hayvan Çiftliği Devlet Desteği

Büyükbaş hayvan çiftliği kurmak isteyen üreticilere ve girişimcilere verilen Büyükbaş hayvan çiftliği devlet desteği, üretimi arttıran ve büyükbaş yetiştiriciliğe teşvik eden girişimlerden biri oluyor. Çiftçiler 2018 senesinde de hayvan yetiştiriciliği konusunda teşvik arayışını olumlu sonuçlandırabiliyor. Başvuruların hala devam ettiği hayvan çiftliği ya da ahır desteği, devlet onaylı olduğu için devlet bankalarından tahsil edilebiliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen bu destek ahır ve ağıl yapımında % 50 hibe kredisi olarak gözüküyor.

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları 2018 senesinde de geçen seneyle benzer şartları taşıyor diyebiliriz. Öncelikle çiftçiye ahır yapmak için verilen devlet desteklerinin 4 farklı şekilde olduğunu söylememiz gerekir. Bunlar Konya Ovası Projesi, Güney Doğu Anadolu Projesi, Doğu Anadolu Projesi, Doğu Karadeniz Projesi’dir. Çiftçiler için bu sene de paket ve uygulama rehberi sunulduğu için içerikteki detaylara çiftçiler buradan ulaşabilir. % 50 oranında geri ödemesiz hibe almak isteyenler için başvuru detayları açıkça yazmaktadır.

Çiftçiler kredi sayesinde yapacakları yatırımın yarısı kadarını devletten geri ödemesiz olarak hibe şeklinde alabilecek. Böylece tarıma ve hayvancılığa olan ilgi artarken devlet için de et ve süt üretimi artmış olacak.

Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği Şartları

Hayvancılık destekleri 2018 senesinde ahır ve hayvan alımı destekleri açısından gereken şartları açıkça yazıldı. Öncelikle başvuru yapmak isteyen çiftçinin destek verilmesi uygun bulunan illerde ikamet ediyor olması aranan ilk kriterlerin başında geliyor diyebiliriz. Bunun haricinde çiftçiler hazırlayacakları projeleri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri içerisine yapabilecek. Proje sunacak olan çiftçilerin daha önce bu konuda bir eğitimi varsa bunu da belirtmesi gerekecek.

Hayvan hibesi için başvuracak olanlar damızlık boğa, koç ve tekeden herhangi biri için müraacat edebilecek. Çiftçiler aynı anda hem büyükbaş hayvan için hem de küçükbaş hayvan için başvuru yapamayacak. Başvuru sahiplerine sadece tek bir hayvan için destek verilecek. Büyükbaş hayvan çiftliği devlet desteği kredilerinden herkes sadece bir kez yararlanabilecek.

Büyükbaş Hayvan Desteği Nasıl Alınır

Hayvancılık hibe desteği nasıl alınır sorusu için öncelikle başvuru esnasında gereken evrakları tamamlamanız gerekir. Bunun için nüfus cüzdanınız, eksiksiz olarak doldurduğunuz hibe başvuru formunuz, ön proje formatınız ve onaylıtapu kaydınız yanınızda olmalıdır. Bunun haricinde tahmini sabit yatırım ve termin plan tablosu oluşturmanız, belgelerin arasına bu belgeyi de koymanız gerekir. Çiftçi kayıt belgeniz olmak zorundadır. Hayvan listesi isteyecek olan devlet işletme tescil belgenizi de görmek isteyecektir. Eğer daha öncesinde hayvancılık konusunda herhangi bir eğitim aldıysanız bunu da belgelerin arasına koymanız yararlı olacaktır.

Hayvancılık Hibe Destekleri 2018

2018 hayvancılık hibeleri alan çiftçilerin tam 3 sene boyunca bu projeyi yürüteceğini söyleyebiliriz. Hayvan hibesi olarak aldığınız damızlık boğanın dış görünüşü anlamında incelediğimiz zaman ortak ırk özelliklerine sahip olması gerekecektir. Ayrıca önsoy kütüğüne kayıtlı olması da önemlidir. Hibe verilecek olan damızlık hayvanlar için gereken şartlar, hayvana göre değişecektir. Ahır destekleri için de başvuru şartlarına dikkat edilmesi gerekir.

% 80 oranında hayvan hibesiyle % 50 oranında ahır yapımı hibesi veren devlet projenizi de takip edecektir. Projenin ne durumda olduğu belirli aralıklarla görevliler tarafından kontrol edilecektir. Hayvan ve ahır hibesi için devletle bir taahhüt imzalayacağınızı da unutmamalısınız. Siz de zaman geçmeden kendinize ve devlete katkı sağlamak için büyükbaş ve ahır destek hibelerine başvurunuzu yapabilirsiniz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git