Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Çekilir?

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Çekilir?
7 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 100 kez okundu.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Çekilir?

Esnaflara yardımcı olabilmek amacıyla Halk Bankası birçok alanda esnaflara uygun faiz oranlarıyla kredi verilmektedir. Bu kredilerin amacı Küçük işletmelerin daha fazla kurumsallaşması ve finansman açıdan daha fazla güçlenmesine sağlamaktır. Esnaf kefalet kredileri esnaf ve Sanatkârlar odasına üye olunarak anlayabileceği gibi üye olmadan da alınabilmektedir. Halk Bankası esnafların her türlü ihtiyaçlarını sağlayabilmek için esnafların bütçesine uygun oranda Kredi vermekte ve uygun koşullar altında ödeme imkânları sunmaktadır. Esnafların gelir seviyesine göre vade seçenekleri sunarak esnafların zorlanmadan Kredi ödemelerini sağlamaktadır. Normal kredileri bakarak oldukça düşük faizli olan esnaf kredileri esnafların nakit ihtiyaç sıkıntılarını gidermelerini sağlamaktadır.

 

Esnaf kefalet kredileri kimler faydalanabilir?

Öncelikle esnaf ve sanatkâr olduğunu belirten ve bunu kanıtlayan herkes alabilmektedir. Başvuru işlemleri Kooperatifler aracılığıyla yapılabileceği gibi direkt olarak Halk Bankasına da yapılabilmektedir. Kooperatifler aracılığıyla yapılan başvurularda Öncelikle Kooperatife üyelik söz konusudur. Üye olunduktan sonra kooperatif sizin işletmelerinizin mali durumu hakkında inceleme yapacaktır ve Halk Bankasına kefil olabileceği miktarı belirtecektir. Halk Bankası tekrardan kooperatifin müracaatı üzerine sizlerin mali durumunuzu incelemekte ve kredi müracaatını 15 gün içerisinde sonuçlanmasını sağlamaktadır.

 

Kabul olunan kredileri istediğiniz zaman isterseniz tamamını isterseniz parça parça çekebilirsiniz. Esnaf ve sanatkârlar kooperatifliğine üye olmaksızın yapılan esnaf kefalet kredileri şu şekilde yapılmaktadır:

Öncelikle maliye durumunuzu, esnaf olduğunuzu kanıtlayan belgeleri Halk Bankasına getirerek müracaat edeceksiniz. Halk Bankası gerekli incelemeleri yaparak sizlerin mali durumunuz da herhangi bir sıkıntı olup olmadığını inceleyecektir. Herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılmaması durumunda sizlerden kefil istemektedir. Kefillik üzerine sizlerin işletmelerinizin mali büyüklüğüne göre 50 bin TL’ye kadar kredi verebilmektedir.

 

Halk Bankası esnaf kefalet kredileri 4 paketten oluşmaktadır. Bunlar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kooperatifleri kefaletiyle krediler, Esnaf ve Sanatkârlar Odası kooperatif ve kefalet olmaksızın krediler, sıfır faizli esnaf kredileri ve halk esnaf destek paketi şeklinde olmaktadır.

 

Esnaf ve kefaletler kredisi faiz oranı yüzde dörtten başlamaktadır. Esnafların çekmiş olduğu kredi miktarı ve vadesinin özellikleri göz önüne alınarak Halk Bankası şubesi tarafından belirlenen en uygun faiz oranlarında krediler verilmektedir. Esnaflar ister kredilerine üç ayda bir ister dört ayda bir isterlerse altı ayda bir ödeme vadesinde bulunabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git