Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kredi Hesaplaması

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kredi Hesaplaması
8 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 292 kez okundu.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Esnaf ve Sanatkârlar Odası kendisine üye olan esnaflara kefil olarak Halk Bankasından esnaflar için kredi çekme imkânı sağlamaktadır. Uygulamasını devlet destekli yaptığı için esnaflar aşırı miktarda faizli kredi çekmemektedir. Düşük faizli kredileri çekerek daha fazla ticaret işlem hacimleri gerçekleştirebilmektedir. Arada kalan faizi ise Devlet Halk Bankasına kendisi ödemektedir. Esnaflar bu şekilde düşük faiz oranında kredileri çekmektedir ve daha fazla büyüme sağlamaktadır.

 

Esnaf ve Kefalet Odası kredi hesaplamalarına geçmeden önce esnaflara nasıl Esnaf ve Sanatkârlar Odası aracılığıyla kredi çekebileceği hakkında bilgiler verelim:

 

Öncelikle bulunmuş olduğu bölgede Esnaf ve Sanatkârlar Odası kooperatifçiliği ne yazılı olarak başvurarak müracaat etmektedir. Müracaatlar 15 gün içerisinde değerlendirilerek esnaflara kabul veya ret şeklinde cevap gelmektedir. Kabul edilen esnaflar Kooperatifler aracılığıyla Halk Bankası’ndan kredi çekebilmektedir. Kredi miktarının belirlenmesi durumunda ise öncelikle Kooperatifler kendi üyelerinin mali durumlarını, yıllık vergi levhaları ve ticaret hacmini göz önüne alarak bir araştırma yapmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda işletmelerin ve esnafların yıllık olarak cirosunun ne kadar oldu belirlenmektedir. Karşılığında kooperatifler Halk Bankasına ne kadar krediye kefil olabileceğini yazılı olarak belirterek müracaat etmektedir. Halk Bankası Kooperatifler aracılığıyla kredi çekme isteğinde bulunan esnafın mali durumunu, borcunun olup olmadığını, yıllık bilançosunun ne şekilde olduğunu araştırmaktadır. Herhangi bir sorun olmayan esnafların Kredi cevaplarını kabul etmekte ve yazılı olarak kooperatiflerine göndermektedir.

 

Esnaflar gelen cevabı kooperatif aracılığıyla almakta ve Halk Bankasına giderek gerekli prosedürlerini uygulamaktadır. Daha sonra da kredisini ister hepsini isterse parça parça istediği zaman çekebilmektedir.

 

Esnaf ve Sanatkârlar Odası kredi hesaplama durumunda müracaat edenin esnaf ya da sanatkâr olup olmadığı incelenmektedir. Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı bulunmak şartı aranmaktadır ve kooperatifin sınırları içerisinde esnafın ikamet edip etmediği saptanmaktadır.

Ayrıca üyelerinin başka bir kooperatif üyesinin olmaması gerekmektedir. Esnaf ve Sanatkârlar Odası kredi hesaplama da esnafın vergi levhalarındaki cirolarını gözü önünde bulundurmakta herhangi bir ipoteğinin olup olmadığına bakmaktadır. Yıllık olarak ne kadar finansmanı olduğu araştırmaktadır. Yani esnafın ne kadar krediyi karşılayabileceği saptanmaktadır. Bunun üzerine de kooperatifler Halk Bankasına esnaf adına müracaat etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git