İcradan araç satın almak için nasıl başvuru yapılır?

İcradan araç satın almak için nasıl başvuru yapılır?
25 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 627 kez okundu.

İcradan araç satın almak için nasıl başvuru yapılır?

Hacizli araç satın almak için başvurmak oldukça pratiktir ve de aşağı yukarı her kurumun istediği standart evraklar talep edilmektedir. Belgeler; nüfus kimliğiniz , fatura , ihale şartlarına uyduğunuzu gösteren evraklar ( bu belgeler her ihaleye göre farklı olabilir), firma iseniz eğer firma olduğunuzu kanıtlayan evrak. Bu belgeler ile ihale başvuru belgelerinizi doldurarak teslim edebilirsiniz.

Başvuru işlemi tamamlandığında ihale müdürlüğü sizden bir teminat isteyecektir. Bu teminat ücreti satın alacağınız taşıtın maddi değerine göre değişkenlik gösterir. Alacağınız aracı çok detaylı bir şekilde inceleyin, varsa ekspertiz raporlarını bir uzmana göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Araç ihalelerine nasıl katılabilirim?

Vergi dairesi binalarının kapı ve duvarlarında bu ilanları bulabilirsiniz. Aynı şekilde anlaşmalı gazetelerde ve de bazı internet sitelerinde de hacizli taşıtların ihale ilanları yayınlanmaktadır.  Maliye bakanlığının internet sitesinden tüm bilgilere detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Peki herkes araç ihalelerine katılabilir mi?

İhale işlemini gerçekleştiren tüm amir, çalışan ve alt görevliler o ihalelere katılamazlar ama diğer müdürlüklerin ihalelerine sade vatandaş olarak girebilirler.

Hapishanede yaşayanlar, daha önce ki bir ihalede yaptığı bir usulsüzlük dolayısıyla ihalelerden men edilenler , akıl sağlığı yerinde olmayanlar ve 18 yaşı altı vatandaşlar ihalelere katılamazlar.

İhale Türleri Nelerdir ?

İhalelerde kapalı , açık ve pazarlama usulü olmak üzere 3 tür bulunmaktadır. Araç ihaleleri genel olarak açık teklif yöntemi ile ihaleye çıkarılmaktadır. Hacizli malların satışında uygulanan açık teklif sayesinde aracı detaylı bir şekilde inceleme imkanı da bulabilirsiniz.

Yapılan ihalelere itiraz etme

İhale müdürlüklerine giderek ihale de usulsüzlük yapıldığını düşünüyorsanız dilekçe hazırlayarak ve detaylı bir şekilde şikayetinizi yazarak itirazda bulunabilirsiniz . İdare ilgili şikayetinizi uygun bulursa değerlendirme aşamasına geçilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git