KOSGEB Destekli Kredi İçin Nasıl Başvurulur?

KOSGEB Destekli Kredi İçin Nasıl Başvurulur?
23 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.924 kez okundu.

KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır Şartları Nelerdir?

KOSGEB ( küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme başkanlığı)  kobi’lerin rekabet seviyelerini artırmasını sağlamaktadır. KOSGEB üyelerinin pazar da rekabet ortamında daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Özellikle üye şirketlerin AR-GE çalışmalarını, kurumlaşmasına yardımcı olarak büyümelerine ve güçlenmelerine yardımcı olmalıdır. Bu şekilde büyüyen şirketler daha güçlü olacak ve daha fazla çalışmalar yapacaktır.

Bakanlığa bağlı bir tüzel kişilik olan KOSGEB 1990 yılında kurulmuştur. Amacı ise yukarıda da belirtildiği gibi işletmelerin kurumlaşıp daha fazla rekabet edebilmesini sağlamaktadır.

KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Denildiğinde ilk olarak KOSGEB’e üye olmak gereklidir. Üye olan KOSGEB’liler kredilerini rahat bir şekilde çekebilecektir

Üyelik şu şekildedir:

İnternet üzerinden KOSGEB ana sayfasına girerek buradan e-KOBİ sayfasından KOSGEB’e üyelik yapabileceksiniz. Daha sonra KOSGEB’e ilk kayıt seçeneğini tıklayarak üye olma durumunuzu tamamlayabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra artık şirketiniz için KOSGEB’ TEN kredi çekme imkânına sahipsinizdir.

Üyeliği tamamlanan ve kredi başvurusunda bulunan küçük ve orta şirketler bundan sonra KOSGEB’e girerek başvuru yapabilmektedirler.

KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB kredi verirken öncelikle belirlemiş olduğu bazı sınırlar bulunmaktadır. Her sektöre kredi vermemektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir: Otobüs firmalarına, arıcılık yapmak isteyenlere, emlakçilik, muhasebecilik ve alkollü içecek üren üreticilere kredi vermemektedir.

KOSGEB krediyi direkt olarak değil de hibe şeklinde vermektedir.

Öncelikle kredi almak isteyenler 70 saatlik girişimcilik belgelerine sahip olmaları gerekmektedir. Kredi verilen sektörlerde 70 saat girişimcilik belgesi alanlar KOSGEB’in karşılıklı ve karşılıksız kredilerinden faydalanabileceklerdir.

KOSGEB yatırımcılara işlerini kurması amacı ile kredi vermemektedir. Yatırımcıların işlerini geliştirme amacı ile kredi vermektedir. İŞ yerini kurup sonradan faturalandırırsanız KOSKEB sizlere kredi imkânı sağlamaktadır. Verdiği kredinin %70’ini geri almaktadır.

Yeni iş yerinizi açıyorsunuz. Projelerinizi hazırlayıp KOSGEB iş yerlerine götürdükten sonra eğer ki projeleriniz kabul edilirse siz iş yerlerinizi açıp ekipmanlarınızı hazırlıyorsunuz. Yaptığınız tüm masrafların dekontunu ve harcamalarınızı gösteren belgeleri daha sonra KOSGEB’e götürerek masraflarınızın %30’unu geri alabiliyorsunuz.

KOSGEB daha çok yeni açılmış şirketlerin gelişmesine yönelik bir kurumdur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git