Kredi Notum Sıfır Bu Ne Demektir?

Kredi Notum Sıfır Bu Ne Demektir?
27 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 357 kez okundu.

Kredi Notum Sıfır Bu Ne Demektir?

Findeks kredi notu uygulaması bankaların tüketicilere kredi ve kredi kartı vermeden önce en çok dikkatine aldığı konulardan birisi halinde. Kredi notu 0 ile 1900 aralığında değişmekte olup, kredi notu 1200 ve üstünde olanlar bankalardan kredi kullanırken çok fazla sorun yaşamamakta, bu rakamın aşağısında olanlar kredi kullanırken bankalarla sorun yaşayabilmektedir.

Kredi notu çok düşük olanlar ise bankalardan maalesef kredi kullanamamaktadır. Kredi notunun sıfır olması durumunda ise kişinin kredi alması mümkün değildir. Fakat kredi notunun sıfır olmasının kişinin ödeme alışkanlıkları ile de pek alakası yoktur.

Kredi notunun sıfır olması, kişinin kredi notunun hesaplanamadığı yani bankalarla işi olmayan, daha önce kredi kullanmamış ya da kredi kartı kullanmamış bir kişi olduğu anlamı taşıyacaktır.

Kredi notu sıfır çıkan bir kişi, kredi başvurusu durumunda da zorluklar yaşayacaktır. Bu durumda yapılması gereken; bir kredi kartı çıkarttırarak bunu kullanmak olacaktır. Kredi notu sıfır olan kişilerin ve yine kredi notu çok düşük olan kişilerin, bazı destekleyici yöntemler kullanarak kredi kullanması söz konusu olabilecektir.

Kefil Olmak

Kredi notunun sıfır olması durumunda; kişinin bankadan kredi alabilmesi için yapabileceği en doğru hareket tabi ki de bir kefil bulmak olacaktır. Kişinin kredi notu kadar kefilin de kredi notu önem taşıyacaktır.

Kredi notu sıfır olan bir kişi, kendisine yine kredi notu sıfır olan bir kefil bulması durumunda bunun pek bir önemi olmayacaktır. Banka kredi vermekten zaten imtina edecektir.

Kefilin kredi notunun yüksek olması durumunda ise banka kişiye kredi verme konusunda daha ılımlı bakacaktır. Bunun sebebi; kefilin kredi sözleşmesine imza atmasıyla aynı şekilde kredi borcundan sorumlu olmasından kaynaklanmaktadır. Özetle banka kendi alacağını riske atmak istemediği için sürecin bu şekilde işlemesi gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git